Tetrahydrokannabinol, najczęściej kojarzony jako THC, jest związkiem występującym w roślinach konopi. Najbardziej znany jest użytkownikom rekreacyjnym marihuany, gdyż słynie z wywoływania efektu odurzenia. Jednak drzemie w nim również niezwykły potencjał medyczny. THC ma właściwości łagodzące ból, zwiększające apetyt, a także przeciwnowotworowe. W tym artykule poznasz 7 właściwości THC korzystnych dla ludzkiego organizmu.
Łagodzenie bólu
Wielu pacjentów używających konopi indyjskich stosuje je w celu zwalczenia silnego i przewlekłego bólu. Chroniczny ból jest niezwykle trudny do złagodzenia. THC radzi sobie z nim oddziałując na receptory wchodzące w skład układu endokannabinoidowego. Marihuana przynosi także ulgę pacjentom borykającym się z migrenami.
Leczenie zespołu stresu pourazowego
Jednym z efektów wywoływanych przez THC jest łagodne i krótkotrwałe upośledzenie pamięci. W odczuciu wielu osób może brzmieć to jak wada. Jednak osobom chorym na PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, THC pomaga radzić sobie z trudnymi wspomnieniami. W jednym z izraelskich badań opublikowanych w 2014 roku stwierdzono, że konopie mogą również leczyć sam zespół stresu pourazowego. THC pomocny okazał się już niejednokrotnie w przypadku weteranów wojennych.
Ulga w przypadku nudności i wymiotów
Niemal wszyscy pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe doświadczają mdłości i wymiotów. Wynika to z potrzeby organizmu do usunięcia toksyn, które dostają się do niego w trakcie leczenia. THC pomaga stłumić te nieprzyjemne skutki uboczne, pomagając organizmowi radzić sobie z toksynami, a tym samym znacząco poprawiając jakość życia pacjentów.
Pobudzanie apetytu
Spożycie konopi indyjskich zwiększa łaknienie. THC znajdujące się we krwi docierając do układu trawiennego powoduje pobudzenie aktywności bakterii żołądkowych. Zatem konopie działają jak naturalny stymulant apetytu. U niektórych pacjentów mechanizm ten jest istotą całego procesu leczenia. Dotyczy to zwłaszcza osób z problemami żołądkowo – jelitowymi (np. chorobą Crohna) oraz mających problemy z przyjmowaniem leków i u których naturalnie trzeba pobudzić apetyt.
Leczenie jaskry
Badania przeprowadzone w latach 70-tych ubiegłego wieku wykazały, że konopie indyjskie pomagają złagodzić większość objawów jaskry i innych chorób związanych z nerwem wzrokowym. Polega to na zapobieganiu degeneracji, a następnie śmierci komórek, do której dochodzi w trakcie postępu choroby.
Bezsenność
Wiele analiz przeprowadzonych na całym świecie w laboratoriach zajmujących się zaburzeniami snu dowiodło, że konopie wpływają na lepszą jakość snu. Są także pomocne w leczeniu wszelkich problemów związanych ze snem w tym bezsenności. Uważa się, że konopie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż większość ogólnodostępnych w aptekach preparatów nasennych.
Astma
Na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, które wykazały, że THC pomocny jest w atakach astmy. Rozszerza oskrzela i ułatwiają wykonywanie swobodnych oddechów. Cząsteczki THC działają łagodząco na wrażliwe obszary w gardle odpowiedzialne za ataki i prowadzą do ich zatrzymania. Ponieważ palenie nie jest zalecane osobom chorującym na astmę najlepszą metodą by złagodzić jej objawy będzie waporyzacja.
Źródło: xn--4dbcyzi5a.com