Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że są rośliny zawierające kannabinoidy podobnie jak konopie (link). Poznaliście wtedy niezwykłe właściwości gatunków takich jak: jeżówka, słoneczniczek szorstki czy zabawnie brzmiąca akmelia ,,piorunujące pączki’’. Nadszedł czas, aby poszerzyć trochę tą wiedzę.
Kocanka – Helichrysum umbraculigerum
Ta występująca w Republice Południowej Afryki stokrotka zawiera związek uderzająco podobny do kannabigerolu (CBG). CBG działa przeciwzapalnie, przeciwdepresyjne i stabilizuje nastrój.
Podczas wykładu na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami chemik włoskiego pochodzenia, Giovanni Appendino, poinformował, że pewną odmianę kocanki stosowano „jak konopie do wytwarzania oparów w ceremoniach rytualnych” w afrykańskiej farmakologii. Zasugerował również, że związki w roślinie mogą mieć „efekt psychotropowy… podobny do kannabinoidów”.
Kocanka – Helichrysum umbraculigerum
Rośliny i kannabinoidy oto Wątrobowiec – Radula marginata
Okazuje się, że na świecie może istnieć inna wersja THC. Ten wątrobowiec z Nowej Zelandii zawiera kwas perrotetynowy. Odkryty w 2002 r. kwas perrotetynowy jest bardzo podobny do THC. Przypuszcza się nawet, że działa na receptor CB1 – receptor, który jest głównym miejscem wiązania THC i jest tym, co nadaje temu związkowi efekt psychoaktywny.
Póki co nie odkryto żadnych efektów psychoaktywnych tej odmiany wątrobowca. Sama roślina była jednak stosowana w historii jako naturalne lekarstwo na zapalenie oskrzeli, pęcherzy żółciowych, wątroby i pęcherza moczowego. Można więc przypuszczać, że porosty te posiadają pewne właściwości lecznicze.
Wątrobowiec – Radula marginata
Opisane powyżej rośliny to kolejny przykład niezwykłej mocy tkwiącej w naturze. Medycyna akademicka mogłaby wiele zyskać, gdyby poważnie zajęła się wykorzystaniem wiedzy przekazywanej przez pokolenia!
Niebawem kolejna część artykułu!
Źródła: herb.co, wikipedia
Comments are closed.