Rośliny zawierające kannabinoidy to bardzo szeroki temat. Pisaliśmy już o takich roślinach, które zawierają te niezwykłe związki podobnie jak konopie (cz. 1, cz. 2). W poprzednich artykułach poznaliście niezwykłe właściwości gatunków takich jak: wątrobowiec, kocanka, jeżówka, słoneczniczek szorstki czy zabawnie brzmiąca akmelia ,,piorunujące pączki’’. Przyszedł czas na część trzecią i ostatnią.
Czekolada – Theobroma cacao
Powszechnie wiadomo wśród palaczy marihuany, że jeśli spożywasz ciemną czekoladę przed paleniem, wzmacnia to twój ,,haj”. Czekolada zawiera bowiem związki współdziałające z systemem endokannabinoidowym. Są to składniki, które, podobnie jak CBD w marihuanie, oddziałują na określony enzym w organizmie. Enzym ten znany jest pod nazwą FAAH.
FAAH jest odpowiedzialny za podział endokannabinoidu zwanego anandamid w naszych organizmach. Anandamid jest naszą naturalną wersją THC. Związki zawarte w czekoladzie blokują ten enzym, zwiększając ilość anandamidów w organizmie. To sprawia, że czujemy się szczęśliwi, zrelaksowani i po prostu dobrze.
Ponadto, w 1996 roku, naukowcy z instytutu Neurosciences Institute of San Diego odkryli, że dwa oddzielne związki zawarte w czekoladzie działają jak kannabinoidy w organizmie. Nie jest jednak jasne, czy było to spowodowane bezpośrednim czy pośrednim kontaktem z receptorami kannabinoidowymi. Choć czekolada nie ma nawet zbliżonej psychoaktywności do THC, ma ona większy wpływ na mózg i ciało, niż często się uważa.
Pieprz czarny – Piper nigrum
Niektóre odmiany marihuany, takie jak Hash Plant, mają pieprzowy smak i aromat. Jest tak, gdyż zawierają one wysokie poziomy określonego terpenu nazywanego beta-kariofilenem (BCP). Terpen to cząsteczka zapachowa, która znajduje się w olejach eterycznych roślin. Nie dziwi więc fakt, że ten wyraźny smak jest również silnie wyczuwalny w czarnym pieprzu.
Dość niedawno odkryto, że BCP funkcjonuje jako kannabinoid. Podobnie jak wiele innych związków roślinnych wymienionych w tym artykule, BCP jest związany z receptorem CB2. Badania wskazują, że związki przeciwzapalne zawarte w tym terpenie czynią go cennym w leczeniu chorób takich jak zapalenie stawów i osteoporoza. Inne badania wykazały, że BCP może zwiększyć skuteczność leków przeciwnowotworowych. Testy te mają jednak charakter wstępny i nie są rozstrzygające.
To tylko kilka roślin, które zostały uznane za zaangażowane w system endokannabinoidowy. Kilka innych to peruwiańska maca i chiński rododendron. W miarę jak badania naukowe będą kontynuowane, z pewnością zostaną odkryte inne.
Obecnie botanicy i biolodzy odkrywają, że molekuły podobne do kannabinoidów w roślinach są bardziej powszechne niż sądzono na początku. Wszystkie wyżej wymienione rośliny mają cenne właściwości lecznicze. Wiele z nich od wieków jest stosowanych jako leki tradycyjne. Dopiero zaczynamy rozumieć, dlaczego okazały się one tak użyteczne.
Źródła: herb.co