Kannabichromen (CBC) nie poświęca się dużej uwagi, pomimo, że wykazuje wiele korzystnych właściwości leczniczych.
Co to jest kannabichromen (CBC)?
Podobnie jak kannabidiol (CBD) oraz tetrahydrokannabinol (THC), CBC jest kannabinoidem pochodzącym z bardzo ważnego kwasu kannabigerolowego (CBG-A).
Kwas kannabigerolowy (CBG-A) jest często określany mianem „komórek macierzystych” kannabinoidów. Dzięki niemu powstają CBD, THC i CBC
Enzymy powodują przekształcenie kwasu kannabigerolowego na:
- kwas kannabidiolowy (CBD-A)
- kwas tetrahydrokannabinolowy (THC-A)
- kwas kanabichromenowy (CBC-A)
W celu uzyskania kanabichromenu musi nastąpić dekarboksylacja. Podczas wystawienia na działanie ciepła CBC-A traci cząstkę CO2, i w tym momencie jest uważane za CBC. Ten sam proces ma zastosowanie przy powstaniu THC i CBD.
Kannabichromen obiecujący w leczeniu raka i nie tylko
Chociaż kannabichromen nie jest najpopularniejszym kannabinoidem, to badania sugerują, że CBC może mieć wiele właściwości medycznych. Według Halent Labs, uważa się, że CBC jest skuteczny w leczeniu migreny, hamuje stan zapalny i ból, a dodatkowo pobudza wzrost kości.
W innym artykule opisaliśmy też wpływ kannabichromenu na komórki progenitorowe komórek nerwowych (NPSC). Okazuje się, że CBC pozytywnie wpływa na regenerację komórek nerwowych, tym samym przyczyniając się do rozwoju mózgu!
Jednym z najbardziej intrygujących odkryć dotyczących kannabichromenu jest jednak jego związek z rakiem. Naukowcy uważają, że CBC ma działanie przeciwproliferacyjne komórek, co oznacza, że CBC hamuje wzrost guzów nowotworowych.
Może to być wynikiem interakcji z anandamidem, który jest endokannabinoidem i nasz organizm produkuje go naturalnie. Wpływa on na receptory CB1 i CB2 i stwierdzono, że może walczyć z rakiem piersi. CBC hamuje absorpcję anandamidu, przez co pozostaje we krwi przez dłuższy okres czasu.
CBC nie tylko ma własne korzyści, ale wydaje się, że działając razem z innymi kannabinoidami powoduje efekt synergii, co oznacza, że ma wtedy większe działanie terapeutyczne. Chociaż kanabichromen w konopiach występuje w mniejszych stężeniach niż THC i CBD, to nie można lekceważyć jego potencjału.