Jak pokazują najnowsze badania kannabinoidy w leczeniu migreny mogą być bardzo pomocne! Zespół naukowców z University of California w San Francisco, opublikował niedawno badania w czasopiśmie The Journal of Neuroscience. Skoncentrował się w nich na systemie endokannabinoidowym i jego roli w leczeniu migreny. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, kannabinoidy mogą pomóc w ustąpieniu migreny. Dzieję się tak poprzez aktywację receptorów kannabinoidowych w mózgu.
Zespół badawczy składał się z pięciu członków Department of Neuorology. Wiedząc, że kannabinoidy są związane z percepcją bólu neuropatycznego, naukowcy chcieli sprawdzić, czy podobny efekt mogą odnieść w leczeniu migreny, która charakteryzuje się pulsującym bólem głowy.
Aktywacja receptorów kannabinoidowych może pomóc w leczeniu migreny
Grupa naukowców badała istotę szarą okołowodociągową, część mózgu, która jest odpowiedzialna za tłumienie bólu. W szczególności, zmierzono aktywność receptorów bólowych oraz włókien nerwowych związanych z bólami głowy.
Włókna A-delta to nerwy, które reagują na zimno, ciśnienie i ostry, przeszywający, zlokalizowany ból. Według streszczenia badań naukowców, aktywacja receptora CB1 zmniejsza ilość włókien delta aż o 19%.
[quote_box_left]”Podstawowy mechanizm złagodzenia migreny może obejmować oddziaływanie między receptorami kannabinoidowymi i serotoniną.”[/quote_box_left]
Innym dowodem na to, że receptor CB1 może wywołać ulgę w migrenie, grupa naukowców odkryła, kiedy zdała sobie sprawę, że hamowanie receptora kannabinoidowego zapobiegało spadkowi ciśnienia włókien delta. Naukowcy podkreślają jednak, ze mechanizm, który leży u podstaw migreny jest dość skomplikowany.
Tryptany są grupą leków stosowaną tymczasowo, aby złagodzić migreny, i prawdopodobnie wpływają na receptory serotoninowe. Jednak grupa naukowców odkryła, że podstawowy mechanizm przynoszący ulgę w migrenach może obejmować oddziaływanie między receptorami kannabinoidowymi i serotoninowymi w niektórych obszarach mózgu. W związku z tym kannabinoidy mogą pomóc poprzez wpływanie na układ endokannabinoidowy co wiąże się z ustąpieniem bólu związanego z tryptanami.