Przez lata medyczna marihuana z THC była wykorzystana, aby pomóc w leczeniu niektórych chorób, które mogą spowodować utratę wzroku. Najbardziej znanym przykładem jest Leczenie jaskry za pomocą medycznej marihuany (o czym mówi się dużo, choć nie do końca jest to prawdą), ale nie jest to jedyne schorzenie, w którym konopie mogą okazać się przydatne.
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii opublikowała w czasopiśmie Experimental Eye Research badania, które potwierdzają to twierdzenie. Sugerują one, że kannabinoidy mogą pomóc w spowolnieniu utraty wzroku w przypadku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki.
Leczenie barwnikowego zwyrodnienia siatkówki
Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest chorobą dziedziczną i w Polsce cierpi na nią około 10000 osób. Spowodowana jest ona utratą fotoreceptorów w siatkówce oka, w rezultacie czego prowadzi do ślepoty jeśli nie jest leczona. Nie istnieje lekarstwo na tą chorobę, jednak witamina A okazuje się być korzystna i pozwala ona na „odroczenie” ślepoty przez okres 10 lat u niektórych pacjentów.
„Szczury, które dostały THC miały również 40% fotoreceptorów, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji na temat bodźców wzrokowych do mózgu.”
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Alicante zbadał, jaki wpływ miała terapia kannabinoidami w leczeniu retinopatii barwnikowej (barwnikowe zwyrodnienie siatkówki). Używając modeli szczurów, byli w stanie zahamować utratę wzroku przy pomocy syntetycznej formy tetrahydrokannabinolu (THC).
Wpływ THC w leczeniu utraty wzroku
Grupa, która otrzymała 100mg syntetycznych kannabinoidów na kilogram masy ciała, osiągnęła znacznie lepsze wyniki w testach wizualnych, w porównaniu do grupy, która nie otrzymała leku.
Ma to sens zwłaszcza biorąc pod uwagę, że szczury, które dostały THC miały również 40% fotoreceptorów, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji na temat bodźców wzrokowych do mózgu.
Dalsze badania będą konieczne w celu ustalenia mechanizmów działania THC w leczeniu retinopatii barwnikowej, ale Dr Nicolás Cuenca (główny autor badań) jest optymistą. „Dane te sugerują, że kananbinoidy są potencjalnie przydatne w opóźnieniu degradacji siatkówki w barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki”, wyjaśnił.
Link do badań: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483514000347